Jak szybko oczyścić przewód kominowy?

0
343
Jak szybko oczyścić przewód kominowy?

Konserwacja instalacji centralnego ogrzewania jest związana z problemami dotyczącymi komina. Niedrożny przewód kominowy może doprowadzić do zwiększenia zużycia paliwa, a także sprowadzić niebezpieczeństwo na domowników. Sadza osadza się warstwowo, co pogarsza cyrkulację powietrza, a dym może prowadzić do groźnych dla zdrowia zatruć. Zbyt duża ilość sadzy może nawet spowodować pożar w domu.

Regularne sprawdzanie stanu komina

Stan komina powinien być regularnie sprawdzany. Nie należy tego robić samodzielnie, lecz zamówić w profesjonalnej firmie. Koszt wizyty kominiarza nie jest duży i wynosi zwykle kilkadziesiąt złotych. Usługę najlepiej zamówić przed okresem sezonu grzewczego, aby pozostał czas na naprawę usterek. W wielu przypadkach może być konieczne oczyszczenie przewodu kominowego. Można to zrobić za pomocą frezowania.

Czyszczenie poprzez frezowanie

Frezowanie komina jest techniką niewymagającą przebudowy przewodu kominowego. Polega na wprowadzeniu do wewnątrz specjalnego sprzętu, który powoduje rozwiercenie przewodu i tym samym udrożnienie komina. Jest to sposób mało inwazyjny, który nie wymaga dużej ilości czasu. Średnio oczyszczenie jednego metra przewodu kominowego trwa około godziny. Koszt również nie jest duży i wynosi kilkaset złotych. Dokładny czas i cena zależy od budowy komina oraz jego średnicy.

Różne metody pracy

Popularnym sposobem na naprawę komina jest frezowanie łańcuchowe. Jest to wykonywane za pomocą specjalnej głowicy i wiertarki. Metoda jest zalecana do pracy z betonowymi konstrukcjami, bo nie powoduje ryzyka pęknięć i uszkodzeń przewodu kominowego. Inny rodzaj frezowania jest nazywany diamentowym. Może być wykonywane zarówno od góry, jak i od dołu przewodu. Jego zaletą jest brak wibracji, co ogranicza ryzyko uszkodzeń frezowanych elementów. W ten sposób można powiększyć zarówno kominy betonowe, jak i ceramiczne.

Należy pamiętać, że utrzymanie komina w nienagannym stanie to inwestycja w cały budynek. Paliwo jest zużywane w bardziej ekonomiczny sposób, a instalacja nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców domu. Komin jest uszczelniany, a średnica przewodu może być powiększona nawet o 30%. Wszelkie prace powinny być wykonywane przez fachowców z odpowiednimi uprawieniami. W przeciwnym razie na właściciela domu może być nałożona kara grzywny. Nie należy tego lekceważyć.

Ofertę profesjonalnego frezowania kominów znajdziesz na https://frezowaniekominow.info/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here