Podejmując decyzję o instalacji pompy ciepła, warto wiedzieć, jakie warianty masz do wyboru. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zaś monoblokowa pompa powietrze-woda. Jak działa takie urządzenie i czy warto się na nie zdecydować? Poznaj zastosowanie i kluczowe korzyści.
Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?
Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia grzewcze, które wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku do dostarczania ciepła do budynku. Podstawowa klasyfikacja pomp obejmuje rodzaj źródła ciepła. Jedno z nich to zaś powietrze, które jest wykorzystywane w pompach ciepła powietrze-woda. To odnawialne i łatwo dostępne źródło, które nie wymaga przeprowadzania prac ziemnych, co znacznie ułatwia instalację.
Zasada działania pompy ciepła powietrze-woda jest bardzo prosta. Urządzenie pobiera energię zgromadzoną w powietrzu i przekazuje ją do wody krążącej w systemie grzewczym domu. Odbywa się to w następujący sposób: pracujący w pompie wentylator zasysa powietrze. Zgromadzoną w niej energię pobiera następnie czynnik chłodniczy, który przepływając przez wymiennik ciepła, oddaje ją do wody. Ciepło jest z kolei rozprowadzane po różnych częściach domu np. za pośrednictwem kaloryferów lub ogrzewania podłogowego. Pompa dostarcza w ten sposób ekologiczne ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową. Nowoczesne modele są też często wyposażone w funkcję chłodzenia.
Monoblokowa pompa ciepła – najważniejsze cechy
Pompy ciepła powietrze-woda różnią się od siebie konstrukcją. Są to urządzenia typu split lub monoblok. W pierwszym przypadku pompa składa się z jednostki zewnętrznej (umieszczanej na zewnątrz budynku) i wewnętrznej (montowanej w środku budynku), które są ze sobą połączone przewodami. Monoblokowa pompy ciepła to z kolei kompletne urządzenie. Jej najważniejsze cechy to:
-
komponenty zintegrowane w jednej obudowie,
-
prosta konstrukcja,
-
w całości produkowana i montowana w fabryce,
-
może być umieszczona na zewnątrz lub wewnątrz budynku (w zależności od modelu).
Zarówno pompy monoblok, jak i split działają na tej samej zasadzie. Ze względu na to, że konstrukcja monoblokowej pompy jest zintegrowana, jest jednak często uznawana za znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie.
Zalety monoblokowej pompy ciepła
Dlaczego warto zdecydować się na monoblokową pompę ciepła? Urządzenia tego typu posiadają wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest prosta instalacja. Zintegrowana budowa sprawia, że montaż jest szybszy i mniej inwazyjny dla budynku oraz wiąże się z niższym ryzykiem błędów.
W przypadku pompy monoblok cały układ termodynamiczny jest wykonywany i testowany w fabryce (w pompach split część połączeń musi być przeprowadzona przez instalatora podczas montażu). Oznacza to, że już w trakcie produkcji pompa jest napełniana gazem chłodniczym, a także hermetycznie zamykana oraz wielokrotnie sprawdzana pod kątem szczelności. Przekłada się to zaś na bezawaryjną, wydajną pracę, a także (w większości modeli) zwalnia z obowiązku rejestracji urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (ustawa F-gazowa) oraz wykonywania odpłatnych kontroli szczelności.
Jedno, szczelnie zamknięte urządzenie nie tylko zmniejsza ryzyko awarii, ale wpływa też na cichą pracę pompy. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na pompę do montażu na zewnątrz lub wewnątrz, co daje większą elastyczność w dopasowywaniu urządzenia.
Kiedy warto zdecydować się na monoblokową pompę ciepła?
Monoblokowa pompa ciepła powietrze-woda sprawdzi się zarówno w nowo powstających, jak i użytkowanych budynkach. Nie wymaga przeprowadzania prac ziemnych, co znacznie podnosi jej zastosowanie. Przeszkodą do instalacji nie będzie nawet niewielka działka. W takiej sytuacji wystarczy zdecydować się na wewnętrzny montaż, np. w pomieszczeniu technicznym budynku. Urządzenie można również podłączyć do systemu fotowoltaicznego, co jeszcze bardziej zmniejszy koszty eksploatacji.
Pompa ciepła, którą dopasujesz do swoich wymagań
Pompa ciepła powietrze-woda typu monoblok zadba o efektywne ogrzewanie i chłodzenie, a także dostarczy ciepłą wodę użytkową. Prostota montażu i ilość korzyści wpływają na niezwykle szerokie zastosowanie urządzeń tego typu. Jak więc wybrać odpowiednią pompę ciepła? Skorzystaj z fachowego doradztwa Stiebel Eltron. Monoblokowa pompa ciepła od znanego producenta to pewność najnowocześniejszych rozwiązań oraz wysokiego zaawansowania technologicznego. To innowacyjny sposób na ekologiczne i wydajne ogrzewanie domu.