Sprawdź, co musisz wiedzieć przed otwarciem plantacji lawendy

0
437
Sprawdź, co musisz wiedzieć przed otwarciem plantacji lawendy

Lawendowe pole na niektórych działa jak magnes – urzeka swoim pięknem i aż prosi się o to, aby zanurzyć się w tych aromatycznych, fioletowych roślinach. Nic więc dziwnego, że powstają na nich urzekające sesje zdjęciowe, a lawendowe dekoracje zdobią weselne stoły. Ale lawenda to także znacznie więcej – przede wszystkim naturalne kosmetyki, a nawet wyśmienite wypieki. Czy to biznes dla Ciebie?

Zastanów się, czy na pewno chcesz zwolnić

Wielu plantatorów lawendy podkreśla, że ta nowa droga życiowa to nie tylko sposób na biznes, ale przede wszystkim nowe podejście do życia, czyli tak zwane „slow life”. Jeśli więc czujesz, że chcesz nieco odsunąć się od miejskiego zgiełku i nowych technologii, a skoncentrować na życiu w zgodzie z naturą i zabrać się do czysto fizycznej pracy, to być może właśnie plantacja lawendy jest dla Ciebie dobrym pomysłem. Pamiętaj, że tylko ci plantatorzy odnoszą sukces, którzy w to przedsięwzięcie wkładają ogrom pracy, zapału i miłości – co roku okazuje się, że powstaje jakaś nowa plantacja lawendy, a inna się zamyka.

Nie masz ziemi ani gotówki? – Weź pożyczki na raty!

Jak każda inwestycja, tak i plantacja lawendy wymaga dokładnego biznesplanu oraz środków finansowych. Największy wydatek dotyczy samej ziemi – lawenda musi gdzieś rosnąć, więc jeśli nie posiadasz własnej ziemi, ani możliwości dzierżawy, to musisz ją kupić, a na to potrzeba pieniędzy. Zupełnie inaczej wygląda sprawa, gdy posiadasz już swoje pole i musisz jedynie dostosować pod plantację – w tym przypadku być może wystarczą nieduże pożyczki na raty. Niemniej z takim wydatkiem musisz liczyć się już na samym początku swojej nowej drogi życiowej.

Wyhoduj lawendę w doniczce i znajdź środki na sadzonki

Aby założyć plantację lawendy, oprócz ziemi potrzebujesz również roślin. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakup sadzonek – wtedy masz większą możliwość wyboru i pewność, że inwestujesz w dobry towar. Niestety to także dodatkowe koszty. W zależności od tego, jak duże pole przeznaczasz na lawendę, tyle też będziesz musiał doliczyć kosztów na sadzonki. Na obsadzenie roślinami pola o wielkości 0,4 ha wydasz koło 10 000 złotych. Taką kwotę można odłożyć samodzielnie lub pozyskać z pożyczki na raty – to Twoja decyzja, które z tych rozwiązań wybierzesz.

Zanim jednak zainwestujesz w ziemię i sadzonki, wyhoduj lawendę w doniczce lub ogrodzie – dzięki temu przekonasz się, co to za roślina i jak należy ją pielęgnować. Co prawda na początku praca plantatora w dużej mierze opiera się na uczeniu się na własnych błędach, ale fachowa wiedza z zakresu uprawy lawendy z pewnością Ci się przyda. Na pewno więc przydatne będą specjalne warsztaty i odwiedziny u innego plantatora lawendy.

Przygotuj się na ciężką pracę!

Plantacja lawendy to zajęcie, które tylko z pozoru wydaje się lekkie i przyjemne. Tak naprawdę należy przygotować się na ciężką pracę przez większą część roku, a urlop zapewne będziesz musiał przesunąć na miesiące zimowe. Nie spodziewaj się również, że już na początku zarobisz krocie – zdecydowanie lepiej mieć na początku inne i pewne źródło dochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here